Sposoby na nudę – zabawa z dzieckiem w domu.

„Jestem znudzony” to jedno z tych zwrotów, których rodzice obawiają się usłyszeć od swoich dzieci.

Co robić w domu, gdy nie ma co robić? Nuda – źle się kojarzy. A szkoda! Bo przecież oznacza świetną szansę na zrobienie czegoś kreatywnego i niespodziewanego. Skoro stare pomysły zawiodły i chwilowo nie wyglądają kusząco dla dzieci to pozwól na zrobienie czegoś nowego i niestandardowego.

My, rodzice, zawsze zapewnimy naszym dzieciom natychmiastowe rozwiązanie gdy się znudzą, oferując im gadżety do zabawy lub inne zorganizowane zajęcia. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Twoje dziecko się nudzi?

Skąd ta nuda wśród dzieciaków?

Nuda to powszechne uczucie u dzieci. Poczucie irytacji, niezadowolenia lub braku zainteresowania jakąkolwiek czynnością może prowadzić do znudzenia. Nuda pojawia się, gdy twoje dziecko czuje się energiczne, ale nie ma pojęcia, gdzie skierować swoją energię. Nuda to częsta skarga dzieci.

Twoje dziecko może się nudzić podczas wykonywania czynności z powodu:

1. utrata zainteresowania

2. nie do końca jasnych instrukcji w różnego rodzaju grach

3. strachu przed popełnieniem błędu

4. powtarzaniu czynności przez zbyt długi czas

5. uczuciu niezdolności do wykonania zaproponowanych zajęć

6. lub po prostu braku ochoty na daną zabawę

Jak rodzice powinni radzić sobie z nudą u dzieci?

Możesz pomóc dziecku poradzić sobie z nudą, angażując się w zabawę. Tak więc, kiedy przychodzą narzekać na nudę, rozwesel ich, zaangażuj ich w jakąś rozmowę, słuchaj z zainteresowaniem . Spróbuj zrozumieć, dlaczego czują się w ten sposób i zajmij się tym bez kwestionowania ich uczuć. Poświęć czas, aby pomóc im rozpoznać przyczyny nudy i znaleźć kreatywne rozwiązania. Aby uzyskać najlepsze wyniki: – nigdy nie kwestionuj znudzonego dziecka – unikaj reagowania na narzekania dziecka na nudę poprzez złość, niecierpliwość lub niegrzeczność. – wybierz zadawanie pytań otwartych, aby pobudzić ich kreatywność w znajdowaniu ciekawych rozwiązań, aby przezwyciężyć nudę. – pamiętaj, że skarga Twojego dziecka na nudę może być tymczasowa, może to być ich sposób na zwrócenie na siebie uwagi lub poproszenie o udział w zabawie – pomóż swojemu dziecku rozpoznać inne rodzaje problemów emocjonalnych lub uczuć, które mogło pomylić z nudą – pomóż swojemu dziecku znaleźć interesującą aktywność .

20 pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu i na świeżym powietrzu:

1. Wystaw sztukę:

To świetna aktywność na nudę. Twoje dziecko lub dzieci mogą przygotować wspaniałe przedstawienie . Zaproponuj kilka pomysłów , aby miały w czym wybierać .Zbierz kilku przyjaciół, aby było ciekawiej. Możesz pomóc im z kostiumami, używając niektórych ubrań z garderoby, aby tymczasowo wykonać je z materiałów papierowych. Może okazać się to świetną zabawą i zaangażowaniem nie tylko dla dzieci 😉

2. Poproś dziecko o zrobienie tablicy wdzięczności:

To nowa koncepcja i świetna zabawka edukacyjna dla dziecka w każdym wieku. Poproś swoje dziecko, aby zrobiło małe wycinki rzeczy, za które są wdzięczne w życiu, aby było kreatywnie może też zamiast wycinania namalować. Tablica wyjdzie naprawdę kreatywna i będzie wspaniałym majstersztykiem do ich pokoju.

3. Rysowanie murali na zewnętrznej ścianie:

Dla dziecka entuzjastycznie nastawionego do sztuki może być świetnym i wciągającym zajęciem. Pozwól im na swobodny przepływ kreatywności, rysując murale na ścianach. Ściany Twojego domu na zewnątrz idealnie pasują do tablicy i można je łatwo wyczyścić wodą.

4. Zachęcanie do pisania listów:

W tym świecie online, w którym wszystko jest przekazywane za pośrednictwem e-maili, pisanie listów może być niesamowitym pomysłem. Pozwól dziecku wybrać członka rodziny do napisania listu. To nie tylko zachęca ich do kreatywnego pisania, ale także nauczy tej formy komunikacji.

5. Zrób plakat „Kiedy dorosnę”:

Poproś dziecko, aby zastanowiło się, kim chce być, kiedy dorośnie. Kiedy już się na coś zdecyduje, poproś go o zrobienie plakatu/banera o karierze, którą wybrał. Zachęć dziecko do korzystania z komputera lub smartfona w celu wyszukania faktów na temat wybranej przez siebie kariery. Będzie to wspaniała zabawa z dzieckiem , ale też duża lekcja.

6. Przygotowanie własnego obiadu:

Jeśli masz dziecko, które już dość swobodnie porusza się w kuchni, z pewnością może uczestniczyć w tej aktywności. Poproś swoją pociechę , aby przygotowało obiad; możesz oczywiście pomóc w podstawowych czynnościach takich jak gotowanie, siekanie , ale kreatywność zostaw dziecku.

7. Stwórz sztukę przekąsek:

Jeden z najlepszych pomysłów na letnie wakacje i całkiem wciągający. Daj dziecku kilka przekąsek i zachęć je do wykorzystania swoich kreatywnych umiejętności do tworzenia kulinarnej sztuki.

8. Zbieranie kamieni i ich malowanie:

Możesz poprosić dziecko, aby zebrało różne kształty kamieni, a jeśli przebywasz w pobliżu plaży, poproś je, aby zebrało muszle i pomalowało. Po skończonej pracy niech tworzy swoje kolaże z muszelek a z kamieni np. kaktusy – powstaną z tego wspaniała zabawki sensoryczne dla dzieci.

9. Poproś ich o naprawienie rzeczy:

Kiedy ich zabawki się psują, poproś ich, aby je naprawili. Kiedy rzeczy stają się zbyt stare, aby ich używać, rozłóżcie je na części i zobaczcie co kryje się w środku oraz jak działają. Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z urządzeniami elektronicznymi. Młodsze dzieci potrzebują trochę więcej pomocy w naprawianiu rzeczy niż starsze, co jest w porządku. Zaangażuj ich w ten proces.

10. Poćwiczcie jogę:

W YouTube dostępne są różne rodzaje jogi dziecięcej. Utwórz listę odtwarzania z wyprzedzeniem, aby była gotowa do użycia, gdy wybiorą tę opcję.

11. Upieczcie ciasteczka:

Dzieci uwielbiają pieczenie no i jest to kolejna czynność, która pomaga im poczuć, że robią coś ze swoimi umiejętnościami i dają poczucie sprawczości. Zabawa w kuchni niesamowicie rozwija motorykę małą oraz pobudza do kreatywnej zabawy.

12. Zorganizuj imprezę taneczną:

Zadzwoń do znajomych swojego dziecka i zaproś na imprezę taneczną u Ciebie. Będzie zabawnie i energicznie. Stwórz playlistę ze swoimi dziećmi z wyprzedzeniem. Zanim skończą tańczyć i śpiewać swoje ulubione piosenki, będą wyczerpane.

13. Wykonywanie ręcznie robionych kartek urodzinowych:

Kartki urodzinowe to niezbędne rzeczy, które często są potrzebne. Zamiast kupować, niech dzieciaki zrobią je same .Będzie to zabawa kreatywna, która również wspomoże rozwój sensoryki. Poproś dziecko, aby wylało swoją kreatywność, robiąc kolorowe kartki. Kup im różne rzeczy rzemieślnicze, aby zacząć.

14.Zbudujcie bazę:

Dzieci uwielbiają tworzyć bazy i forty z koców, poduszek , szalików i wszystkiego co znajdą w szafie. Jest to świetny pomysł na letnie lub zimowe dni, kiedy wszyscy utkniecie w środku. Zabranie latarki i kilku historii sprawi, że będą zajęci przez dłuższy czas.

15.Zachęć dzieci do posprzątania i zorganizowania na nowo swojego pokoju;

Jeśli wydają się mniej niż podekscytowani, aby się tym zająć, zaoferuj sprzątanie kuchni jako alternatywę. Szanse są takie, że pójdą prosto do swojej sypialni i zakończą dzień czystym pokojem, w którym będą się dobrze czuć.

16. Zbuduj zamek z wykałaczek

Jest to idealny sposób, aby dzieci mogły poprawić swoje umiejętności motoryki małej oraz podczas robienia czegoś zabawnego i kreatywnego. Wszystko czego potrzebujesz to wykałaczki i plastelina lub małe pianki.

17. Zróbcie slime

Tak, wiemy 😉 możecie być zmęczeni wszechobecnym bałaganem po robieniu slime , ale nie ma wątpliwości, że jest to projekt zatwierdzony przez dzieci jako najlepsza zabawa na świecie .Ponadto dzieci uczą się o składzie chemicznym, a po zakończeniu zostaje dla nich wspaniała zabawka kreatywna. Przepisów na idealny ślime w internecie znajdziecie całe mnóstwo .

I co myślisz patrząc na listę 17 pomysłów wymienionych w tym artykule? Żaden z nich nie ma nic wspólnego z chodzeniem do centrum handlowego po zakupy. Te niesamowite, zabawne pomysły, które Ty i Twoje dzieci możecie z łatwością wykonać , korzystając z zasobów, które już macie w domu.