Dlaczego higiena rąk u dzieci jest tak ważna.

Właściwa higiena rąk to najlepszy sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Zobacz, jak nauczyć mycia rąk w zabawny sposób i inne sposoby na zachowanie zdrowia.

Jakie znaczenie ma higiena rąk?

Mycie rąk – mydłem i wodą lub środkiem do dezynfekcji rąk – może wydawać się małym działaniem, ale może mieć znaczący wpływ na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Higiena rąk jest niezwykle ważnym nawykiem życiowym pozwalającym zachować zdrowie. Jest to sposób, w jaki możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcje, takie jak przeziębienie, grypa, inne wirusy układu oddechowego i choroby żołądkowo-jelitowe. Według badań mycie rąk może chronić około 1 na 3 małe dzieci, które zachorują na biegunkę i 1 na 5 małych dzieci z infekcjami dróg oddechowych, takimi jak zapalenie płuc. Mycie rąk nie tylko pomaga zapobiegać łapaniu zarazków, ale także ich rozprzestrzenianiu – zwłaszcza na inne osoby, które mogą być bardziej podatne na choroby.

Kiedy należy myć ręce?

Wiem ,że to pytanie jest banalne, ale z moich obserwacji wynika, że nie każdy potrafi na nie odpowiedzieć uzyskując 10/10 😉 Warto, aby regularna higiena rąk stała się częścią naszej i naszych dzieci codziennej rutyny. W szczególności należy myć ręce: – we przyjściu do domu z zewnątrz – Po skorzystaniu z toalety – Po zmianie pieluchy – Przed jedzeniem – Gdy ręce są widocznie zabrudzone – Po kontakcie z płynami ustrojowymi – Po kaszlu lub kichaniu, po wyrzuceniu chusteczki – Po dotknięciu zwierząt

Jakie są kroki do prawidłowego mycia rąk?

Jak myć ręce mydłem i wodą: Odkręć kran z wodą. Całkowicie zmoczyć ręce wodą. Nałóż mydło na dłoń. Energicznie szoruj wszystkie powierzchnie dłoni, w tym między palcami, przez co najmniej 20 sekund. Opłucz ręce pod bieżącą wodą. Osusz ręce ręcznikiem papierowym i wyrzuć.

Jak możesz zachęcić dzieci do mycia rąk?

Nauczenie dzieci mycia rąk w młodym wieku to dobry sposób na wyrobienie sobie nawyku na całe życie. Spraw, aby Twoje dziecko czuło się dobrze z myciem rąk, łącząc je z zabawnymi czynnościami. Niech Twoje dziecko ćwiczy liczenie lub śpiewa piosenkę podczas mycia rąk, aby upewnić się, że się nie spieszy. Mydło lub środek dezynfekujący, który się pieni, zmienia kolor lub ładnie pachnie, może być ekscytujące również dla dzieci. Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie dziecka do mycia rąk jest dawanie przykładu.

Jak jeszcze można zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów?

Oprócz praktykowania właściwej higieny rąk, trzeba podejmować proste, codzienne środki ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Zmniejsz ryzyko zachorowania lub rozprzestrzeniania się choroby poprzez: Unikanie bliskiego kontaktu z chorymi Nie dotykaj oczu, nosa i ust Zostań w domu, gdy nie czujesz się dobrze. Kaszel w łokieć i zakrywanie nosa i ust chusteczką podczas kichania (po kichaniu wyrzuć chusteczkę do kosza) Dezynfekuj powierzchnie za pomocą domowych sprayów lub chusteczek czyszczących. .