Rozwój motoryki małej

Motoryka mała to zdolność wykonywania ruchów za pomocą małych mięśni dłoni i nadgarstków.
Dzieci polegają na tych umiejętnościach, wykonując kluczowe zadania w szkole i w życiu codziennym.


Drobne zdolności motoryczne obejmują użycie mniejszego mięśnia dłoni, często w czynnościach takich jak używanie ołówków, nożyczek, budowanie z klocków, zapinanie guzików czy wiązanie butów.


Prawidłowy rozwój motoryki małej pozwala zbudować pozytywny obraz samego siebie, gdzie słowo potrafię i dam radę jest nieodłącznym elementem przekonania o własnych możliwościach.
Sprawność umiejętności motorycznych ma istotny wpływ na nasze życie, ponieważ wpływa na jakość wyniku zadania, a także na szybkość jego realizacji.

Czynności, które leżą w obrębie motoryki małej, pobudzane są m.in. przez koordynację wzrokowo-ruchową oraz naśladownictwo innych osób.

Jakie zabawy z dzieckiem w domu możemy wykonywać aby ćwiczyć motorykę małą?
Na rynku można znaleźć bardzo dużo zabawek pomocnych w rozwoju motoryki małej. Jednak trzeba pamiętać o tym, że proste, codzienne czynności też fantastycznie ją stymulują – przesypywanie, przelewanie, zawiązywanie czy nawlekanie to jedne z wielu czynności, które pomogą dziecku w usprawnieniu tej umiejętności.
Dziecko fantastycznie ćwiczy sprawność ruchową rączek podczas rysowania, kolorowania , używania nożyczek czy sztućców podczas jedzenia.