5 POMYSŁÓW NA ZABAWĘ Z DZIECKIEM W DOMU

Dzieci rozwijają zdolności motoryczne w różnym tempie, natomiast zaburzenia umiejętności motorycznych mogą powodować problemy z kluczowymi zadaniami , takimi jak chwytanie przyborów, przesuwanie przedmiotów opuszkami palców czy używanie narzędzi takich jak nożyczki.
Jeśli zdolności motoryczne Twojego dziecka wymagają dodatkowej pomocy, wypróbuj te Arcy ciekawe zajęcia:

1. Gniotki
Wszelkiego rodzaju gniotki, slime oraz ciastoliny są idealnymi zabawkami sensorycznymi do wypracowania motoryki małej. Można je zrobić samemu w domu lub skorzystać z gotowych propozycji. Zachęcaj swoje dziecko do ściskania, rozciągania, szczypania i ugniatania. Możesz nawet poprosić swoje dziecko o próbę krojenia ciastoliny nożyczkami, to też bardzo dobrze wpłynie na ćwiczenie motoryki małej.

2.Malowanie
Różne rodzaje malowania mogą wzmocnić koordynację ręka -oko i sprawność manualną dziecka. Malowanie palcami daje możliwość używania rąk i palców jednocześnie. Malowanie pędzlem pomaga dzieciom nauczyć się trzymać pędzel i uzyskać większą kontrolę, używając go jako narzędzia.

3. Zabawa wodna
Potrzebujesz dwóch kubków jeden pusty, a drugi do połowy wypełniony wodą, pipetkę lub plastikową strzykawkę. Poproś dziecko, aby spróbowało przenieść wodę z jednego kubka do drugiego. Możesz również dać dziecku więcej kubków, dodać barwnik do wody np w postaci kolorowej farby i zrobić eksperyment mieszania kolorów.

4. Zabawy w ogrodnika
Kopanie w ogrodzie lub po prostu w piaskownicy są to zajęcia pomocne w rozwoju motoryki małej. Poproś swoje dziecko, aby na początek wykopało grządki, a później niech wsypie tam nasiona kwiatów lub warzyw. Zabawa taka może się okazać nie tylko ćwiczeniem małej motoryki, ale też wspaniałą zabawą edukacyjną.

5. Wycinanie
Używanie nożyczek to świetny sposób na wzmocnienie umiejętności motorycznych, a także poprawę koordynacji ręka – oko i koncentracji. Możesz rysować kształty, które dziecko będzie wycinać. Upewnij się tylko, że używasz nożyczek odpowiednich dla wieku Twojego dziecka.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomysły i oznaczony .