Kreatywne zabawy a rozwój dziecka

Czym jest rozwój dziecka i jak rodzice mogą na niego wpłynąć ?

Kiedy rodzi się dziecko, jego połączenia nerwowe między sercem, a umysłem nie są w pewni ukształtowane. Kiedy Twoje dziecko zaczyna odczuwać emocje i stres, nerwy te wzmacniają się.


Jako rodzice jesteśmy centralną częścią tego doświadczenia – jesteśmy za nią w pełni odpowiedzialni. Naszym zadaniem jako rodziców jest pielęgnowanie tego wewnętrznego świata – świata emocji, inteligencji emocjonalnej, współczucia – tak by dać dzieciom silne korzenie, aby mogły się rozwijać. Kiedy mówimy o rozwoju dziecka, musimy pamiętać, że obejmuje on cztery płaszczyzny: fizyczną, poznawczą, społeczną oraz emocjonalną.


Rozwój fizyczny to nic innego jak proces prowadzący do dojrzałości organizmu, czyli budowy ciała i układu ruchowego.


Rozwój poznawczy to przede wszystkim umiejętność analizowania rzeczywistości, przetwarzania informacji oraz wyciągania wniosków. To dzięki tym umiejętnościom dziecko buduje swoją wiedzę o świecie i o sobie samym.


Rozwój społeczny dzieci budują przede wszystkim poprzez kreatywną zabawę, interakcje z rówieśnikami, śpiew, taniec, przebieranie się, naszym zadaniem jako rodziców jest wspieranie dziecka w tej dziedzinie.


Rozwój emocjonalny są to kolejne etapy wzrostu emocji w poszczególnym wieku, jest to strefa życia uczuciowego, która powoduje, że przystosowanie wewnętrze oraz społeczne osiągają wyższy poziom.


Bardzo ważnym elementem rozwoju emocjonalnego jest właśnie kreatywna zabawa, która integruje uczucia z wykonywanymi zadaniami.
Bardzo prostym sposobem na to, aby pomóc dziecku w nauce wyrażania swoich uczuć są zabawy takie jak: malowanie, rysowanie lub opowiadanie historii o tym jak się czuje.


Z czasem dzieci nauczą się, jak bezpiecznie i kreatywnie wyrażać swoje uczucia, co pozwoli im zintegrować się z otoczeniem społecznym i lepiej regulować swoje zachowanie.Zapewnienie dzieciom możliwości kreatywnej zabawy, pozwoli im rozwinąć te ważne umiejętności, a także zapewni im możliwość odkrywania i poznawania otaczającego ich świata.


Kreatywna zabawa to idealny sposób na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dziecka w zabawnym i wspierającym środowisku. Kiedy dzieci są zaangażowane w zabawę można zauważyć, że rozmawiają ze sobą o tym co się dzieje. To z kolei prowadzi do budowania słownictwa i rozwijania wyobraźni. Dlatego drodzy rodzice bawcie się ze swoimi dziećmi, pozwalajcie im na uwalnianie kreatywności oraz wychodzenie poza schematy.