Jak wspierać pasje u swojego dziecka ?

Rodzice najlepiej znają swoje dzieci, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że jako pierwsi zauważą ten szczególny talent lub pasję ich dziecka.

Każdy rodzic chce zachęcić swoje dziecko do odkrywania  tego, co kocha robić. Oto kilka wskazówek, jak wspierać proces decyzyjny Twojego malucha!

Znalezienie pasji Twojego dziecka może wydawać się nieco onieśmielające.W końcu być może Ty dopiero niedawno odkryłeś/odkryłaś to, co naprawdę kochasz robić?!

Ale zachęcając malucha do rozwijania swoich zainteresowań, możesz pomóc mu w budowaniu pewności siebie i rozwijaniu umiejętności na całe życie. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko kocha sport, sztukę, muzykę czy politykę, możesz zapewnić mu system wsparcia, którego potrzebuje, aby realizować swoje cele.

Oto 5 wskazówek jak pomóc znaleźć dziecku jego pasje.

  1. Obserwuj

Po prostu obserwując swoje dziecko i słuchając, jak mówi o swoich zainteresowaniach, możesz dobrze zrozumieć, co lubi, a czego nie lubi. Na przykład, jeśli zawsze ogląda filmy dokumentalne o samolotach jest całkiem jasne, że interesuje go latanie. Zwróć uwagę na zainteresowania swojego dziecka, nawet jeśli wydają się ulotne. Z biegiem czasu możesz zobaczyć, jak przekształcą się w pasje.

2. Zachęcaj

Kiedy zdasz sobie sprawę, że Twoje dziecko ma szczególne zainteresowanie, trzeba zachęcić je do kontynuowania tego poprzez uczestniczenie w różnego typu zajęciach, oglądanie odpowiednich programów lub chodzenie na edukacyjne wycieczki.Czy twoja mała dziewczynka uwielbia samochody? Więc dlaczego nie zabrać jej na pokaz samochodów? A może twój syn po prostu nie może przestać mówić o szachach – możesz poszukać klubu pozaszkolnego, w którym będzie mógł ćwiczyć swoje umiejętności.

Istnieje jednak niezbyt cienka granica między zachętą a narzuceniem. To, że Twoje dziecko lubi piłkę nożną, nie oznacza, że musisz kupować mu profesjonalny sprzęt i zmuszać go do treningu po sześć godzin dziennie. Zacznij powoli budować zachętę w zależności od poziomu zainteresowania Twojego malucha.

3.Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy.

Niewiele osób ma szczęście wiedzieć, co kochają robić w młodym wieku. Jeśli Twoje dziecko nie potrafiło zawęzić określonej dziedziny zainteresowań, zachęcaj je do wypróbowania różnych czynności. Być może mógłbyś odwiedzić muzeum lub wesprzeć lokalne szkoły i kluby, uczestnicząc w grach i spotkaniach. Możesz także chodzić na koncerty, balety i przedstawienia. I nie zapomnij czytać książek i oglądać programy telewizyjne na różne tematy.

4. Zadawaj pytania.

Rozmowa z dzieckiem i zadawanie mu skłaniających do myślenia pytań może pomóc mu odkryć, co naprawdę kocha. Zadaj dziecku pytanie na co ma ochotę i co chciałoby robić i zapytaj go, dlaczego akurat wybrał taką aktywność.             Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma nowy obszar zainteresowań, zapytaj go, co szczególnie go fascynuje w tym temacie. Znalezienie odpowiedzi, co leży u podstaw pasji Twojego dziecka, pomoże Wam wspólnie wkroczyć w wielką życiową przygodę.

5. Baw się z dzieckiem i uwalniaj jego kreatywność.

Bardzo często słyszy się pytania jakie zabawy z dzieckiem w domu można robić, aby wyjść poza schematy. Wspaniałym sposobem jest prosta zabawa z dzieckiem. Zaproponuj dziecku zrobienie zabawki kreatywnej „zrób to sam”, poprzez tworzenie swoich dzieł , dziecko ma duże szanse na to aby poczuć bakcyla tworzenia i uwalniania kreatywności  – będzie to wspaniały prezent dla dziecka jaki rodzic może podarować .

Czego należy się wystrzegać?

Pomagając dziecku odkryć jego pasję, ważne jest, abyś dostrzegł jego psychiczne i fizyczne ograniczenia. W końcu nie chcesz, aby Twoje dziecko odczuwało zbyt dużą presję, aby wygrać lub działać w określony sposób. Pozwól swojemu maluchowi zdecydować, na jakim poziomie chce się zaangażować, to też wspaniale wesprze kreatywny rozwój dziecka.