Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach.

photo
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach.

Trauma regularnie dotyka życia dzieci, bez względu na to, jak bardzo rodzice lub nauczyciele starają się trzymać „złe rzeczy” z dala. Zamiast chronić dzieci przed otaczającymi nas niebezpieczeństwami, przemocą czy tragediami, dorośli powinni rozmawiać z dziećmi o tym, co się dzieje. Rozmowa może nie wydawać się łatwa, ale przyjęcie proaktywnej postawy, omawianie trudnych wydarzeń w języku odpowiednim do wieku może pomóc dziecku poczuć się bezpieczniej i pewniej.

Chociaż dorośli mogą próbować unikać trudnych tematów, dzieci często uczą się lub wiedzą, kiedy dzieje się coś smutnego lub przerażającego. Jeśli dorośli nie rozmawiają z nimi o tym, dziecko może przecenić to, co jest nie tak lub źle zrozumieć milczenie dorosłych. Więc bądź pierwszym, który poruszy trudny temat. Kiedy rodzice zmagają się z trudnymi rozmowami, dają do zrozumienia swoim dzieciom, że są dostępni i wspierają.

Rozmawiałam z kilkoma ekspertami ds. rozwoju dzieci o tym, co rodzice, nauczyciele i inni opiekunowie mogą zrobić, aby pomóc przygotować i chronić dzieci przed wszystkimi przerażającymi wiadomościami, które są dostępne, niezależnie od tego, czy chodzi o walki za granicą, niszczycielski pożar czy globalną pandemię. Oto, co mieli do powiedzenia:

  • Ogranicz ich kontakt z najświeższymi wiadomościami, na początek postaraj się, aby Twoje dzieci nie doświadczyły wiadomości bez Ciebie.
  • W przypadku wielkich historii zapytaj: „Co słyszałeś i jak się czujesz? Chociaż ważne jest, aby ograniczyć kontakt dzieci z potencjalnie przerażającymi mediami, niektóre historie są po prostu zbyt duże, aby ich uniknąć. A gdy dzieci nie usłyszą o tym w domu, prawie na pewno usłyszą coś od kolegów z klasy w szkole. Dorośli powinni znaleźć czas na rozmowę z dziećmi – może to być czas podczas wspólnego posiłku. Ideą jest umożliwienie dzieciom „zadawania pytań o to, co widzą, jak się czują i co myślą”. Innymi słowy: Daj dzieciom bezpieczną przestrzeń do refleksji i dzielenia się nią .
  • Podaj dzieciom fakty i kontekst aby obalić mity i nieporozumienia – najważniejszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić jest rozmowa z dzieckiem o faktach .
  • Jeśli przerażające wieści dzieją się daleko od domu, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić rodzic lub opiekun, jest sięgnięcie po mapę. Wtedy dziecko może „zobaczyć odległość – że nie ma jej w najbliższym otoczeniu”.
  • Kiedy pytają, dlaczego coś się stało, unikaj odpowiedzi typu „źli ludzie ”. Nie jest to pomocne i może zwiększać strach i dezorientację. Zamiast tego, mów o ludziach, którzy cierpią, są źli i dokonują złych wyborów, że nie czują się dobrze i potrzebują pomocy. Jest jedna ważna rzecz, której rodzice nie powinni bać się powiedzieć: nie wiem. Czasami nie mamy odpowiedzi na wszystkie te przyczyny. Ważne jest, aby rodzice nie bali się powiedzieć … nie wiem dlaczego to się stało.
  • „Szukaj pomocników” – zawsze znajdziesz ludzi, którzy pomagają. Istnieją dowody na to, że mówienie o pomocy jaka jest udzielana w przypadku kryzysów naprawdę wpływa na to, jak dzieci widzą swój świat.
  • Podejmijcie pozytywne działania – np. wspólne zbieranie datków. Poczucie sprawczości może radykalnie zmniejszyć niepokój dziecka. Innymi słowy, nie tylko szukaj pomocników… bądźcie pomocnikami.
  • Poprowadź rozmowę – zastanów się, co chcesz powiedzieć. Można ćwiczyć w głowie, przed lustrem lub z inną dorosłą osobą. Pewne zaawansowane planowanie może ułatwić dyskusję. Znajdź chwilę spokoju. To czas i miejsce, w którym Twoje dzieci mogą być w centrum Twojej uwagi. Dowiedz się, co wiedzą. Zapytaj ich „Co o tym słyszałeś?” A potem posłuchaj. Słuchaj, słuchaj i słuchaj więcej.
  • Mów prawdę. Przedstaw fakty na poziomie, który mogą zrozumieć. Nie musisz podawać szczegółów graficznych. W przypadku małych dzieci może być konieczna rozmowa o tym, co oznacza śmierć (że już nic się nie czuje, nie odczuwają głodu, pragnienia, strachu ani bólu; nigdy więcej ich nie zobaczymy, ale możemy zachować ich wspomnienia w naszych sercach i głowach). Przede wszystkim uspokój się. Pod koniec rozmowy zapewnij swoje dzieci, że zrobisz wszystko, co potrafisz, aby zapewnić im bezpieczeństwo i uważać na nie. Zapewnij ich, że w przyszłości będziesz mógł odpowiedzieć na wszelkie pytania lub porozmawiać na ten temat. Zapewnij ich, że są kochani.

Dbaj o siebie

Arcyrelax
Arcybox

Rozmowa i przeżywanie trudnych wiadomości i tragedii może być wyczerpujące. Nie zapomnij zadbać o siebie:

Wyłącz wiadomości.

Zrób sobie przerwę – poczytaj książkę , włącz relaksacyjny film lub koncert

Zaangażuj się w aktywność fizyczną.

Zrób coś, co poprawi nastrój Twój i Twojej rodziny.