Jak kontakt ze zwierzętami wpływa na rozwój dzieci ?

Kiedy byłam dzieckiem nowy członek rodziny w postaci zwierzaka zmienił całe moje życie.

I to wcale nie był ukochany kundelek naszej rodziny Maks – nie, to była malutka, biała z czerwonymi oczkami świnka morska Napi , którą dostałam od rodziców, gdy miałam 12 lat. Napi Mieszkała w klatce w mojej sypialni. Urzekło mnie jej piękno, spryt , ale też wielka miłość , którą mnie obdarzyła. Byłam zakochana – podczas gdy inne dzieciaki bawiły się pod blokiem, ja uczyłam się o małych gryzoniach i ich odmianach.

Psycholog Elizabeth Anderson napisała: „Nic innego niż alchemia jest zaangażowana, gdy zwierzęta i dzieci spotykają się razem, a wynikająca z tego magia ma właściwości lecznicze, które działają dobrze”.

Ale czy generalnie prawdą jest, że zwierzęta domowe są powiązane z dobrostanem psychicznym dzieci? Tak – zgodnie z badaniami dotyczącymi wpływu zwierząt towarzyszących na rozwój dziecka. Chociaż niektóre wyniki są mieszane, autorzy doszli do wniosku, że dorastanie ze zwierzętami domowymi wiąże się z wyższą samooceną, rozwojem poznawczym i umiejętnościami społecznymi.

Czy zwierzęta faktycznie są powiązanie z pozytywnym rozwojem dziecka ?

Co takiego jest w życiu ze zwierzętami, że dzieci są lepsze? Autorzy recenzji sugerują kilka możliwości. Obejmują one wpływ zwierząt domowych na zmniejszenie stresu, zapewnienie wsparcia społecznego i towarzystwa oraz poprawę umiejętności komunikacyjnych dzieci. Ale nowe badanie sugeruje inną odpowiedź i spodziewam się, że wyniki będą kontrowersyjne.

Naukowcy odkryli, że dzieci mieszkające ze zwierzętami były ogólnie w lepszej sytuacji niż dzieci, które nie miały zwierząt domowych. Dzieci wychowywane w rodzinach ze zwierzętami charakteryzowały się

  • lepszym ogólnym stanem zdrowia
  • większą chęcią współpracy
  • większą aktywnością fizyczną
  • były mniej kapryśne
  • miały mniej problemów z zachowaniem
  • i mniej problemów z nauką

Dzieci kochają zwierzęta za to, kim są i cenią zwierzęta tylko dlatego, że nimi są. Kieruje nimi wrodzony instynkt opiekowania się małymi i wrażliwymi zwierzętami. Czasami możesz poczuć, że dzieci zgniatające robaka pod stopą mogą oznaczać, że nie tolerują zwierząt. Ale prawda jest taka, że ​​mogą dopiero odkrywać, co się stanie, jeśli robak znajdzie się pod ich stopami. W rzeczywistości niektórzy mogą być bardzo zasmuceni, gdy odkryją, że robak umarł. Pomaga to dzieciom być bardziej empatycznym w stosunku do innych form życia i uczy je cenić rzeczy, które mają życie. Taka nauka wzmacnia wartości moralne dzieci i pomaga w rozwoju. Kiedy dzieci przebywają wśród dzikich zwierząt, są zachwycone, mogąc naturalnie uczyć się o zwierzętach. Badania pokazują, że dzieci, które uczą się kochać i troszczyć się o zwierzęta, są również wrażliwe na innych ludzi.