Jedną z moich największych nadziei jest to, aby moje dziecko kiedy dorośnie było pewne siebie – aby wierzyło w swoje możliwości, w swoje przekonania i w to co robi. Wiele inspiracji w naszej pracy i tym co tworzymy sprowadza się do pewności siebie. W Arcybox celowo projektujemy zabawne, wzbogacające, praktyczne zajęcia, które angażują dzieci i pomagają im budować pewność siebie. Wierzymy, że ta pewność siebie pomaga dzieciom myśleć na wielką skalę i działać jak twórcy i producenci, a nie tylko konsumenci. Dzieci, które mają pewność twórczą, nie zakładają jednego „właściwego sposobu” budowania z klocków, malowania obrazu lub rozwiązywania problemów. Ich wyjątkowy sposób to właściwy sposób! Świętujemy majsterkowanie, eksperymentowanie i różnorodność wyników. Ostatecznie naszą wizją jest wyposażenie dzieci w pewność siebie i ciekawość w rozwiązywaniu problemów, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Świat jest złożony, a zawody przyszłości niekoniecznie są tymi, które widzimy teraz – wg badań szacuje się, że aż 65 procent dzisiejszych dzieci w wieku szkolnym może wykonywać pracę, której jeszcze nie wynaleziono. Będziemy potrzebować wielu kreatywnych, pewnych siebie osób rozwiązujących problemy, aby opracować rozwiązania, które uwzględnią problemy i możliwości jutra. Często się zastanawiam , jak wzmocnić wewnętrzną pewność siebie u swojego dziecka. Jestem przekonana, że ma to kluczowe znaczenie, aby sprostać wyzwaniom w szkole, na boisku piłkarskim, w domu lub p prostu w życiu. Oczekujemy, że dzieci dadzą z siebie wszystko, zaangażują się głęboko i sprawią, że rzeczy się wydarzą. Chociaż jest to zdecydowanie praca w toku, oto kilka pomysłów, jak tę pewność wzmacniać .
1. Wspólnie spędzajcie czas. Dla mnie jest to jeden z ważniejszych czynników – spędzanie czasu z naszymi dziećmi i wspólne odkrywanie świata pomaga wzmocnić ich pewność siebie. Jako mama pracująca często jestem rozproszona i ciągnięta w wielu kierunkach. Wiem jednak, że wydzielenie czasu na zaspokojenie ich ciekawości, zabawę i wspólne odkrywanie pokazuje dzieciom , że są warte mojego czasu i uwagi. Dlatego staram się jak najlepiej, ponieważ ten czas spędzony razem wymusza myślenie , że są ważni i karmi ich pewność siebie.
2. Zachęcaj do wytrwałości. Wymyślenie, jak zachęcić dzieci do bycia twardymi, jest trudne. Chcemy, aby docenili, że sprawy nie zawsze przychodzą łatwo, a odniesienie sukcesu często wymaga ciężkiej pracy i wielu ćwiczeń. Nawet gdy sprawy stają się trudne, oczekujemy, że poświęcą im czas, pot i energię, aby się utrzymać. Wytrwałość i determinacja, jakich potrzeba, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, i próbować raz po raz, wiążą się z głębokim poczuciem własności, dumy i osiągnięć. Pewność siebie bierze się z hartowania. Jako rodzice staramy się zapewnić naszym dzieciom wystarczająco dużo miejsca, aby mogły samodzielnie stawiać czoła wyzwaniom, jednocześnie wspierając je i zapewniając mały coaching, aby im pomóc. Zachęcaj dziecko do wytrwania, nawet gdy jest sfrustrowane. Może Twoje dziecko pracuje nad raczkowaniem, daj mu możliwość kontynuowania prób, zamiast podnosić je, gdy jest sfrustrowane. Jeśli Twoje 5-latek zmaga się z łamigłówką, zastosuj podejście wspierające, które nie jest konieczne. Daj im zachętę i przestrzeń do odniesienia sukcesu bez interwencji dorosłych. Kiedy nadejdzie czas, aby zaoferować pomoc, bądź w gotowości , ale nie naciskaj. Może zaproponuj dziecku nowe podejście do spróbowania czegoś, ale pozwól mu spróbować, może poniesie porażkę, a ostatecznie odniesie sukces. Jako przykład użyj własnej wytrwałości. Wszyscy mamy złe, frustrujące dni, może praca cię przytłaczała lub nie spałeś wystarczająco dużo – proste zadania, które wykonujesz każdego dnia, mogą wydawać się zniechęcające i prawie niemożliwe. Dzieci obserwują cię, aby zobaczyć, czy się poddasz lub czy przezwyciężysz! Możesz podjąć małe kroki, aby zacząć demonstrować swojemu dziecku wytrwałość. Kiedy próbujesz otworzyć słoik lub karton mleka, powiedz to! „Człowieku, mamusia naprawdę walczy, żeby to otworzyć! Spróbuję jednak dalej! Może to zdobędę!”
3.Stanowić dobry przykład. Wszyscy wiemy, że nasze dzieci obserwują nas i modelują nasze zachowania — czasami trochę za blisko! W każdym razie, jako rodzice, mamy obowiązek dawać dobry przykład, nawet jeśli nie jest to łatwe lub niewygodne. Dzieci nas obserwują i mam wrażenie, że nic nie ujdzie nam na sucho 😉 Dlatego tak ważne jest pokazywanie naszym dzieciom ,że poddawanie się nie jest najlepszą opcją i często warto powalczyć o to co chcemy osiągnąć.
4. Doceń proces. Chociaż proszenie dzieci o rozkoszowanie się ciężką pracą wymaganą do opanowania lub ukończenia czegoś może być zbyt trudne, mamy nadzieję, że nie poddadzą się po prostu, gdy sytuacja stanie się ciężka. Chcemy, aby się angażowali, a nie podnosili ręce i wybierali łatwego wyjścia. I choć czasami może to być kuszące, nie powinniśmy wskakiwać i wykonywać pracy sami. Chociaż może to rozwiązać problem w tej chwili, wiemy, że nie nauczy ich samodzielnego rozwiązywania problemów. Czasami podróż i wysiłek są tak samo ważne (jeśli nie ważniejsze) niż wynik. Zajęło mi to trochę czasu, zanim to przyswoiłam, ale zaczęłam doceniać, jak moje słowa i czyny mogą wpływać na to, jak moje dziecko podchodzi do wyzwań.
5. Promuj niezależność. Chcemy, aby nasze dzieci nauczyły się, że potrafią coś opanować i samodzielnie podnieść się z porażki. Ostatecznie ich zaufanie jest związane z tą niezależnością. Gdy dorosną, nie zawsze tam będziemy. Tak więc jedną z rzeczy, którą staramy się robić, jest zachęcanie naszych dzieci do mówienia za siebie i dokonywania własnych wyborów. Znalezienie własnego głosu może być bardzo proste – pozwólmy np. naszym dzieciom zamówić swój posiłek w restauracji czy wybrać taki smak lodów na jaki akurat mają ochotę , nie sugerując tego co my byśmy zamówili.
6.Rozwijaj marzenia. Jedną z moich wielu radości jako rodzica jest możliwość doświadczania świata oczami moich dzieci. W naszym rodzicielstwie mamy nadzieję, że pomożemy im zachować dążenie do odkrywania i wyobrażania sobie, gdy dorosną. Chcemy, aby mieli wpojoną pewność siebie i ciekawość, aby zadawali pytania i korzystać z wyobraźni, aby rozwiązywać trudne problemy. Mając swobodę samodzielnego nawiązywania kontaktów, dzieci rozwijają pewność siebie do odkrywania i samodzielnego odkrywania rzeczy. Staramy się pomagać naszym dzieciom odkrywać ich zainteresowania, od zasad fizyki po podwórkowe robaki , o ile im (rybkom i innym stworzeniom ) niedzielę się krzywda .
7.Poznaj różne ścieżki. Chciałabym zrobić więcej ze swoim dzieckiem , aby zachęcić je do znalezienia nowych sposobów rozwiązania problemu. Wierzę, że praktyka odkrywania własnych kreatywnych pomysłów na rozwiązywanie problemów i wyrażania swojego punktu widzenia sprawi, że poczują się komfortowo, przyznając, że często nie ma jednego ustalonego sposobu robienia rzeczy. Jednym ze sposobów w jaki dzieci mogą docenić różne podejścia i ścieżki, jest zachęcenie kilkoro dzieci do zmierzenia się z tym samym problemem i dostrzeżenia różnorodności rozwiązań. Jednym ze sposobów na podniesienie pewności siebie są właśnie nasze pudełka www.arcybox.com zadania , które proponujemy dają zdecydowanie poczucie sprawczości a to bardzo mocno wpływa na pewność siebie.